Будинок нульової енергії

У Фінляндії навчилися будувати будинки, що повністю забезпечують себе енергією.

Будинок нульової енергії, або, так званий, активний будинок, сам виробляє стільки енергії, скільки споживає. Річна витрата енергії – круглий нуль.
Вироблені влітку надлишки енергії продаються електромережам, через які взимку купується необхідна кількість електрики.
Північний клімат створює труднощі для будівництва активних будинків. Довгі, темні та холодні зими вимагають наявності добре спланованої системи рекуперації енергії, теплоізоляційного обладнання та якісних гідроізоляційних матеріалів.
Незважаючи ні на що, будівництво активних будинків можливе завдяки новим будівельним матеріалам, сучасним технологіям та активній науково-дослідній роботі. Цим питанням займаються десятки університетів із різних країн світу, зокрема й фінський університет Аалто.

У Фінляндії вже є активні будинки — один із них було збудовано у місті Куопіо, що в центральній частині країни. Другий будинок знаходиться в Ярвенпяї, недалеко від Гельсінкі.
Будинок у Куопіо — це студентський гуртожиток із 47 квартирами. У користуванні мешканців є тренажерний зал, а також парова та інфрачервона сауна. Будинок сам виробляє споживану енергію за допомогою сонячних батарей та системи геотермального опалення.
Активний багатоповерховий будинок у Ярвенпяї збудували влітку 2011 року. У ньому 44 квартири для людей похилого віку. У будинку працює система геотермального опалення. Сонячні батареї, у свою чергу, нагрівають воду та постачають будинок електрикою. Навіть енергія гальмування ліфтів використовується для вироблення електрики.
Вентиляційна система збирає майже 80% теплової енергії для вторинного опалення. За зробленими підрахунками, будинок у Ярвенпяї виробляє навіть більше енергії, ніж витрачає. Таким чином, йдеться, зважаючи на все, про перший у Фінляндії активний будинок з плюсовою енергією. Сьогодні компанія. яка звела будинок в Ярвенпяя. пишається результатами своєї роботи: кілька років експлуатації довели, що технологія ефективна.
У Фінляндії вже цілком можливо замовити собі будівництво приватного активного будинку. Ще на житловому ярмарку в Тампере влітку 2012 року було представлено модель активного будинку, готову до широкого продажу.