Повітрообмін у басейні: як правильно виконати вентиляцію

Правильне розподілення повітря забезпечує комфортне перебування в приміщенні басейну. Як підібрати обладнання для організації припливно-витяжної вентиляції в басейні, ми вже писали у статті ” Вентиляція в басейні: приклади рішень без системи осушення “.

Але, щоб обладнання працювало ефективно, – крім обліку інтенсивності та швидкості випаровування вологи з дзеркала води, необхідно правильно спроектувати механізм подачі та видалення повітря. Розглянемо прийнятні показники повітрообміну у басейні.

Схема розподілу повітря в басейні: подача та витяжка

Припливне повітря зазвичай намагаються подати вздовж зовнішніх стін та вікон методом «знизу вгору». Витяжні грати встановлюються на протилежному боці від притоку свіжого повітря. Це рішення є оптимальним. Далі читайте, як можна зробити краще. Саме вікна та зовнішні стіни найбільш схильні до появи конденсату, що вимагає постійної подачі сухого повітря. А струмінь знизу нагору мінімізує появу небажаних струменів холодного повітря у робочій зоні басейну. Тобто струмінь припливного повітря рухається вгору по стінах, не торкаючись робочої зони та тих, що купаються. У зону, де перебувають люди, потраплятимуть лише зворотні залишкові потоки, які мають перевищувати норми 0,2 м/с. Цей показник визначає ступінь комфортності та ефективності системи вентиляції. Занадто велика швидкість – відчуття протягу,

Є схожий варіант – подача повітря зверху донизу вздовж вікон. Він менш бажаний, тому що в зоні з людьми буде швидкість повітря вищою, ніж у попередньому випадку. Він також часто реалізується з тієї причини, що організувати подачу повітря з підлоги знизу не завжди є можливим.

Таким чином, ми рекомендуємо  застосовувати настилаючий струмінь повітря (як зазначено на схемі 1 ) – потік рухається вздовж стіни та стелі. Ефективність вентиляції досягає найвищого показника, якщо струмінь повітря припливу зміг досягти протилежної стіни і швидкість повітря при залишковому потоці складе в районі 0,2 м/с.

Щоб досягти цього показника, треба правильно спроектувати швидкість струменя повітряного потоку на виході з розподільника повітря, скориставшись формулою нижче.

Формула, як обчислити швидкість струменя

де  V 0  – Це початкова швидкість струменя; V x  це швидкість струменя на вході в зону перебування людей,  V x  = 0,2 м / с; M  – швидкісний коефіцієнт, для компактного струменя  M  = 6,8, для плоского струменя  M  = 2,5; F 0  – Площа повітровипускного отвору; X  – відстань по осі струменя.
Повітророзподіл у басейні

Механізм видалення повітря із приміщення басейну

Из-за того, что влажный воздух легче сухого, испарения с зеркала воды стремятся вверх и скапливаются возле потолка. Кроме этого, под потолком концентрируется теплый воздух, который перемешивается с влажным. Чтобы удалять отработанный влажный воздух, вытяжные решетки обычно устанавливаются на противоположной стороне от приточных диффузоров. В этом случае удаляется только тот воздух, который находится в верхней зоне.

Недостаток подобной схемы вытяжки в том, что часть приточного воздуха будет удаляться. Кроме того, в помещении бассейна будут образовываться зоны повышенной влажности по причине неполноценного удаления испарений с зеркала воды бассейна.

Таким образом, вычислить эффективность вентиляции можно по формуле ниже.

Формула для розрахунку ефективної вентиляції

где Ceha — влагосодержание вытяжного воздуха; Csup — влагосодержание притока; Cida — влагосодержание рабочей зоны. Чем больше показатель влагосодержания вытяжного воздуха и чем меньше показатель влагосодержания в рабочей зоне, тем эффективнее система вентиляции в бассейне.
Как показано на схеме движения воздуха, в любом месте в помещении, где бы ни находилась вытяжка, приток будет удаляться через вытяжку, ухудшая общую эффективность вентиляции. Чтобы этому препятствовать, необходимо обеспечить свободный поток приточного воздуха в помещении бассейна. Один из вариантов – установить вытяжку в одном месте и весь воздух отсылать к одному вытяжному диффузору, как на схеме 4. Вытяжка должна располагаться в наивысшей точке помещения бассейна над зеркалом воды – схема 5. Это объясняется высоким уровнем влагосодержания в этой точке. Если вытяжка будет располагаться в другом месте, например возле бассейна внизу – эффективность вентиляции снизится в несколько раз.

Як відбувається видалення повітря із приміщення

Вытяжка в потолке над бассейном будет равномерно удалять воздух из помещения, не оставляя шансов на скопление влаги (схема 5).

Предположим, что вытяжку можно расположить за пределами испарений с зеркала воды бассейна, сместив ее к одной из стен в помещении. Таким образом, будет удаляться воздух менее влажный, а более влажный останется в бассейне – схема 6.

Итог: Как правильно организовать вентиляцию в бассейне

Резюмуючи, скажемо про те, як організувати оптимальний повітрообмін у приміщенні басейну:

  1. Подавати припливне повітря в приміщення струменями, що настилаються (компактними) знизу вгору, омиваючи зовнішні стіни і вікна.
  2. Видаляти повітря із приміщення необхідно з однієї найвищої точки над дзеркалом води.
  3. Як вибрати місце монтажу отвору: найвища точка в центрі стелі посередині площі випаровування вологи.

Де має бути витяжний отвір

Подібна схема дозволяє використовувати вентиляційну систему басейну на повну потужність, створюючи при цьому комфортні умови перебування в приміщенні.


Виконуємо повний комплекс робіт з вентиляції, кондиціювання, опалення та водопостачання у Києві та області. Замовте консультацію  або зателефонуйте
за тел. (044) 221-93-35, (067) 939-29-29.