Нідерландською компанією SoundEnergy розроблена система охолодження THEAC-25, здатна перетворювати тепло в холод подібно до двигуна Стірлінга. Ця повністю регенеративна технологія може стати справжнім проривом у галузі, оскільки здатна утилізувати промислові теплові викиди або використовувати енергію сонця.
У системі THEAC не використовуються ні холодоагенти, ні вуглекислий газ, ні дорогоцінні метали. Натомість у ньому застосовується газ аргон з нульовим потенціалом впливу на атмосферу та здатністю повністю забезпечити установку енергією лише за рахунок надходження тепла ззовні. Пристрій працює не голосніше за ввімкнений душ. Судячи з демо-версії потужністю 25 кВт, здатної охолоджувати повітря до -25°, його виробництво може бути масштабоване.
Пристрій побудований на принципі термоакустичного ефекту. Його спостерігали ще давні ремісники. Наприклад, склодуви помічали, що коли вони видувають гарячий скляний міхур на кінці довгої холодної трубки, з’являється протяжний монотонний звук. У результаті експерименти довели, що температурна різниця – це ключовий фактор, і що звучання залежить від розміру інструментів. При нагріванні газ розширюється, а перепад температури створює різкий стрибок тиску. Через це і з’являються повітряні вібрації, що викликають звук.
У другій половині 19 століття вчений-фізик Пітер Рійке наочно продемонстрував, що якщо просунути в трубку нагрітий дріт на чверть глибини, то він посилить термоакустичний ефект у точці найбільшого тиску, так само як і охолодження повітря – у точці, де тиск мінімальний. Принцип роботи THEAC-25 в тому, щоб збільшувати звукову хвилю в трубі доти, доки вона не досягне високого ступеня інтенсивності. Спочатку перепад тепла перетворюється на перепад тиску, а потім процес йде у зворотному порядку. А там де перепад тиску, там і зміна температури відповідно до закону Шарля. У результаті вийшла установка без деталей, що рухаються, яка може всмоктувати тепло і виробляти холод.
Источником энергии для таких кондиционеров могут стать солнце, производственные выбросы или даже тепло, вырабатываемое двигателями круизных лайнеров. Холодильные установки могут пригодиться для самых разных целей – от обычного кондиционирования воздуха и хранения еды до использования в промышленности. Технология THEAC может сократить потребление энергии в целом, используя отработанное тепло с КПД до 50%.
Пристрій зі схожим принципом роботи використовувався для кріогенного охолодження ще в 1992 році на космічному шатлі Discovery, проте методика так і не була доведена до комерційного успіху. Перші продажі великих холодильних систем THEAC були запущені в Дубаї, ціна їхня склала близько 50 тис. доларів США. У майбутньому планується розширити виробництво та охопити сегмент побутових систем кондціонування. Термін служби нової установки складає 20-30 років, що є величезною конкурентною перевагою.