Повітророзподільні пристрої (ВРУ) – це решітки, дифузори, анемостати та інші вироби, призначені для правильної роздачі повітря по приміщенню.
Що таке правильний розподіл повітря? Чому не можна обійтися просто отворами в повітропроводі, через які подається повітря?
Почнемо з того, що говорять норми та загальноприйнята практика проектування:
Сучасні ДБН і СНиП, присвячені вентиляції говорять про те, що ми повинні привести до належних значень такі параметри клімату в приміщенні як: температуру, відносну вологість повітря, кількість шкідливостей в повітрі, і нарешті, рухливість повітря в робочій зоні.
За допомогою повітророзподільних пристроїв ми регулюємо останній важливий параметр, а саме рухливість повітря в зоні знаходження людей, яка не повинна перевищувати (згідно з ГОСТ 30494-2011, ДБН) значення 0,3м/с. Також вони мають забезпечити такий складно регламентований параметр як якість розподілу повітря, тобто. коли в приміщенні немає зон застою повітря або, наприклад, повітря із зони з високим забрудненням не переміщується до зони чистого повітря.
Найбільш популярні при інсталяції такі ВРУ:
1) Класичний квадратний або круглий дифузор – відрізняється тим, що дає віяловий струмінь в 2, 3 і 4 сторони, його призначення в тому, щоб роздати повітря по максимальному радіусу, спрямовуючи струмінь вниз не більше ніж на 45 градусів, що дозволить охопити максимальну площу при подачі повітря і спрямовувати струмені болю частиною в горизонтальному положенні.
2) Одна/дворядна прямокутна решітка, змонтована в стелю або стіну – ставляться коли немає можливості або недоцільно ставити ВРУ з віяловим ефектом і тоді, коли необхідно створити один струмінь припливного повітря, що спрямовується ламелями решітки в потрібному напрямку.
3) Линейный диффузор разных конфигураций, – предназначен для того, чтобы сделать ВРУ наименее заметными, идеально вписать в дизайн и равномерно раздать воздух на большом участке. По фото можно оценить насколько эксклюзивно может смотреться в инсталляции такое решение.
4) Анемостаты – простейшие ВРУ, обычно со встроенным клапаном для регулирования расхода воздуха, чаще всего применяются в санузлах. Дешевы и просты в монтаже. Основной недостаток – небольшая пропускная способность, обычно до 80м3/ч.
Крім даних типів пристроїв, є ще вихрові дифузори, соплові дифузори, перфоровані грати (без будь-яких напрямних ламелей) – всі ці типи ВРУ найчастіше використовують для будівель промислового чи комерційного призначення, – від аеропортів до великих офісів), де вони підбираються зазвичай під нестандартне завдання – забезпечити обробку високих приміщень чи таких, у яких утруднена роздача повітря стандартними ВРУ.
Зробимо кваліфікований розрахунок та підбір потрібного рішення на всіх ділянках такої складної інженерної системи як вентиляція, у визначенні того, які повітророзподільні пристрої інсталювати та інші не менш важливі моменти – які параметри повітря на них забезпечити для безшумної та ефективної роботи.