Вентиляція чистих приміщень, класи чистоти

У припливному необробленому повітрі містяться частинки пилу. Кількість пилу повітря залежить від довкілля: розташування об’єкта; промислових підприємств, розташованих поряд; інтенсивність руху транспортних засобів.
Ступінь забрудненості припливного повітря залежить від середньодобової концентрації пилу у ньому мг/м3. Для окремих приміщень з підвищеними вимогами до чистоти повітря як промислових, так і цивільних, адміністративних будівель – а саме: підприємств приладобудування, радіоелектроніки, оптики, картинних галерей, музеїв, лікувальних та лікувально-профілактичних закладів необхідне очищення повітря припливу.

https://lumax.com.ua/

Схема обміну повітря у чистих приміщеннях

Загальні принципи облаштування вентиляції у чистих приміщеннях

За розмірами пилових частинок, що ефективно вловлюються, за європейськими стандартами фільтри поділяють на три класи:
• фільтри грубого очищення;
• фільтри тонкого очищення;
• фільтри особливо тонкого очищення;

chistota фільтр

Для грубої очистки застосовують кишенькові фільтри класу G1-G4, ці фільтри застосовують для захисту приладів автоматики, теплообмінників, зрошувальних камер, компресорів та іншого обладнання від запилення. Ці фільтри також застосовують як перший ступінь очищення перед більш ефективними фільтрами.
Фільтри тонкого очищення застосовують для тих же цілей, якщо в місцях повітрозабору запилене повітря. Це фільтри класу F5-F9. Їх встановлюють у припливних установках, що обслуговують адміністративні будівлі, готелі, лабораторії. Фільтри F8, F9 встановлюють у лікарняних палатах, лабораторіях під час виробництва продуктів харчування.
Фільтри особливо тонкого очищення застосовують у припливних установках, що обслуговують приміщення з високими вимогами до чистоти повітря. Це фільтри EU10-EU14 (H10-H14). Ці фільтри застосовують у лабораторіях електроніки, підприємствах оптики, фармацевтичної промисловості та медичних закладах. Ці фільтри встановлюють після попередньої обробки повітря як другий і, навіть, третього ступеня. У припливній установці встановлюється фільтр грубого очищення, а безпосередньо перед розподільником повітря фільтри тонкого очищення. Європейський стандарт EUROVENT 4/5 рекомендує таблицю стандартів класів фільтрів для встановлення у приміщеннях різного призначення.

Докладніше розглянемо принципи вентиляції у про чистих приміщеннях, з найвищим ступенем очищення. Спочатку визначимо, що таке “Клас чистоти чистої кімнати”.

Що таке клас чистоти у приміщенні

Клас чистоти чистої кімнати – це чітко регламентовані вимоги щодо рівня вмісту в повітрі різноманітних домішок та частинок. Класи чистоти розрізняються за кількістю та розміром частинок забруднення на одиницю об’єму. Цей параметр один із найважливіших у класифікації чистих кімнат та регламентується стандартами:

  • ДСТУ ISO 14644-1-2002 “Чисті приміщення та пов’язані з ними контрольовані середовища”, частина 1, Класифікація чистоти повітря;
  • ГОСТ Р 52249-2004 “Правила виробництва та контролю якості лікарських засобів”;
  • ОСТ 42-510-98 “Правила організації виробництва та контролю якості лікарських засобів (GMP)”;

З таблиці нижче відомо як визначається клас чистоти приміщення.

 

Якщо в приміщенні є не більше 8 частинок розміром 1 мікрон, і не більше 1000 частинок по 0.1 мікрона, – отже приміщення відноситься 1-му класу чистоти за американським стандартом 209D. Кількість та розмір частинок визначаються спеціальним комплектом обладнання.

Коротка характеристика класів чистоти

Насправді класи чистоти зазвичай регламентуються так:

Клас 1

Виробництво інтегральних мікросхем.

Клас 10

Виробництво інтегральних мікросхем із відстанню між провідниками менше 2 мкм.

Клас 100

Асептичне виробництво ін’єкційних препаратів, що потребує відсутності мікроорганізмів та частинок. Хірургічні операції з імплантації чи трансплантації органів. Ізоляція пацієнтів із імунним дефіцитом, у тому числі після пересадки кісткового мозку.

Клас 1000

Виробництво оптичних елементів високого класу. Складання та випробування прецизійних гіроскопів. Складання мініатюрних підшипників.

Клас 10000

Пластикове виробництво, складання прецизійного гідравлічного та пневматичного обладнання, клапанів із сервоприводами, високоточних часових механізмів, трансмісій високої якості.

Клас 100000

Оптичне виробництво, складання електронних компонентів, складання гідравлічних та пневматичних пристроїв.


Щоб проконсультуватися з менеджером з питань встановлення системи вентиляції або кондиціювання в Києві та області, замовте консультацію  або зателефонуйте за тел. (067) 939-29-29